• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
always use butter
  • Recipes
  • Air Fryer Resources
  • Subscribe!
  • About
  • Contact
menu icon
go to homepage
  • Recipes
  • Air Fryer Resources
  • Subscribe!
  • About
  • Contact
    • Facebook
    • Instagram
    • Pinterest
  • subscribe
    search icon
    Homepage link
    • Recipes
    • Air Fryer Resources
    • Subscribe!
    • About
    • Contact
    • Facebook
    • Instagram
    • Pinterest
  • ×
    Home » MSN

    Storebought Wins! 12 Food Items That Are Not Worth Making at Home

    By Emmeline Kemperyd on August 29, 2024, updated August 27, 2024 - Leave a Comment

    We often talk about homemade food and making food from scratch as the absolute best choice. And often, this is true! It's usually cheaper - not to mention much tastier! - to make things from scratch. But not always! Some food items just don't turn out as well when you make them at home, or making them will cost you just as much - or more - than buying them already made. And other times it just takes too much time. We gathered advice from fellow foodies, and here are the 12 grocery items they believe you might just as well buy ready-made!

    Almond Milk

    A glass and a bottle of milk.
    Photo credit: DONOT6_STUDIO/Shutterstock.

    While almond milk seems easy enough to make, and only requires almonds and water, you need a lot of almonds - and they can be expensive! You're better off buying the almond milk - and as a bonus, it's often fortified with additional calcium and vitamins you might otherwise miss out on.

    Save This Recipe Form

    Want to save this recipe?

    Enter your email below & we'll send it straight to your inbox. Plus you’ll get more great recipes from us each week!

    Guacamole

    Homemade Guacamole
    Photo Credit: always use butter.

    Depending on where you live, avocados can cost as much as $2-3 dollars each. Compare that to a jar of guacamole, which, according to Busy Budgeter can be as cheap as $9.99 for 20 servings, and you quickly realize you're better off buying the guac. Now, there's nothing that compares to the taste of freshly made guac, so you will have to decide which is more important - the cost or the taste - but I find there are quite a few decent ready-made options out there these days as well.

    Nut & Seed Butters

    Two different types of nut butter on a white background.
    Source: Wirestock Creators/Shutterstock.com.

    Nut and seed butters might seem expensive, but once you tally up the cost of the ingredients, you'll find that's not necessarily the case. One person says: "Any type of nut butter is so much cheaper./.../To make the same amount with almonds you buy and process yourself would easily cost double that amount!"

    I tried making nut butter at home and I didn't even get it to work. So that was a nice waste of a bag of nuts, and since then, I've always bought it ready-made instead.

    Pumpkin Puree

    Jars of homemade pumpkin puree.
    Photo credit: Maslova Valentina/Shutterstock.

    Making pumpkin puree from scratch can be both time-consuming and labor-intensive. Purchasing canned pumpkin puree, on the other hand, is often not that expensive, so factoring it all in, I find it's better to just buy it.

    Cheese

    A variety of cheeses.
    Photo credit: MaraZe/Shutterstock.

    When you look at cheese prices in the store, you might be tempted to try to make cheese yourself instead, but I do recommend you pause and think first. Even if you can manage some simple cheeses in your own kitchen, cheese production involves a complex aging process that is best left to professionals. Not to mention the wide variety of options you have in-store: from sharp cheddars to creamy bries. But making these at home would require specialized equipment and aging conditions, which is not only difficult to come by - it's also expensive! So in the end, you'll probably end up spending even more if you try to make them yourself.

    Tomato Paste

    A bowl with tomato paste.
    Source: Moving Moment/Shutterstock.

    Making tomato paste requires a lot of tomatoes, not to mention a lot of time for them to reduce—which translates to gas or electricity costs. Meanwhile, a can of tomato paste is very cheap to buy. Buy it in bulk, and it's even cheaper!

    Peanut Butter

    A jar of peanut butter with peanuts next to it.
    Source: inewsfoto/Shutterstock.

    While quite easy to make at home, Busy Budgeter has done the calculations and found that homemade peanut butter costs about double what a store-bought can costs. So don't waste your time trying to make it, just buy a generic version instead!

    Ice Cream

    A woman eating ice cream.
    Photo credit: frantic00/Shutterstock.com.

    Making ice cream is a fun activity, and the homemade version is often much tastier than store-bought. However, if you're out to save money, you're better off getting a cheap tub at the store. The cream and other ingredients required to make ice cream will quickly add up to more than what the same amount of ice cream will cost you—and that's not even considering the fact that you first need to buy an ice cream maker for at least $50.

    Hummus

    Homemade hummus topped with olive oil and chili flakes.
    Photo credit: always use butter.

    You might be fooled by the price of dried garbanzo beans into thinking hummus is cheap to make at home. But that's before you factor in the tahini! One person says, "...a jar of tahini costs way more than just buying hummus already made," and I think they are right.

    Pesto Sauce

    A jar of homemade red pesto.
    Photo credit: always use butter.

    That jar of pesto sauce might look expensive, but if you consider the cost of the ingredients that go into it you will see it's really not. A good green pesto requires a lot of fresh basil, Parmesan cheese, pine nuts, and olive oil - all expensive ingredients. For a red one, you need olive oil, Parmesan cheese, lots of sun-dried tomatoes, and some type of nut. Now the homemade version is likely going to be much tastier - but if money is what you're worried about, it's probably cheaper to buy it ready made.

    Yogurt

    A wooden bowl filled with yogurt.
    Source: MaraZe/Shutterstock.

    To make yogurt, you need both milk and bacteria culture—which are likely to cost more than just grabbing a tub of yogurt at the store. Not to mention, it takes time to make, and time, as we all know, is money!

    Salad Dressing

    A bottle of apple cider vinegar dressing.
    Photo credit: always use butter.

    Just look at the cost of olive oil versus ready-made salad dressing and it's a no-brainer - you might as well just get the dressing instead of paying the same - or more! - for the oil required to make it.

    Source: Reddit

    More MSN

    • Holding up squid with chop sticks.
      11 Strange Things Foodies Say They Would Never Ever Eat
    • Playa Del Carmen.
      10 Delicious Destinations That Will Make You Book Your Next Trip
    • A cake baking in the oven.
      12 Timeless '70s Dinner Party Favorites You Just Can't Miss
    • Shark fin soup.
      12 Most Overrated Food Trends Right Now

    About Emmeline Kemperyd

    Emmeline Kemperyd is a writer, food blogger, recipe creator and food photographer and the founder of alwaysusebutter.com. She has more than 20 years of experience creating and simplifying recipes so they taste good, and are quick, easy, and approachable. She is a regular contributor to MSN  and her work has been featured by The Guardian, Well+Good, Vulture, SheKnows, Good Men Project, Daily Kos, The Grio, The Asian Parent, and The Feed Feed, among others.

    Reader Interactions

    Comments

    No Comments

    Leave a Reply Cancel reply

    Your email address will not be published. Required fields are marked *

    Recipe Rating




    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

    Primary Sidebar

    Hi, I'm Emmeline! I love tasty food, but I'm always in a hurry. And I have the quick and easy recipes to prove it!

    More about me →

    Popular Recipes

    • Sliced air fryer roast beef.
      Air Fryer Roast Beef
    • top down view of a tortellini casserole
      Cheesy Tortellini Casserole with Spinach
    • Creamy Chicken Broccoli Pasta Bake [Dump and bake!]
    • sliced rib eye steak topped with salt
      How to Cook a Rib Eye Steak Without a Cast Iron Skillet (3 Methods)

    Popular Articles

    • Chicken enchilada casserole.
      24 Dump-And-Bake Dinners That Always Hit the Spot
    • Chicken noodle soup.
      19 Grandma Approved Pasta Dinners You Can Just Dump, Cook and Enjoy
    • Taco soup.
      24 Deliciously Lazy Beef Dinners Made for Your Spring Menu
    • Ground beef hot pot.
      16 Easy Ground Beef Recipes to Make Mom's Day Special

    We are a participant in the Amazon Services LLC Associates Program, an affiliate advertising program designed to provide a means for us to earn fees by linking to Amazon.com and affiliated sites.

    All affiliate links are always marked with "*" or "affiliate".

    Footer

    ↑ back to top

    A collage of sites where always use butter content has been featured.

    About

    • About
    • Privacy Policy
    • Terms and Conditions
    • Disclaimer
    • Disclosures
    • Editorial Policy
    • Accessibility Policy

    Newsletter

    • Sign Up!

    Contact

    • Contact
    • info@alwaysusebutter.com
    • Pink Giraffe Ventures AB, Runstens Byväg 51, 147 91 Grödinge, Sweden
    • Facebook
    • Instagram
    • Pinterest

    Copyright © 2018-2025 Pink Giraffe Ventures AB